Ściemniacz oświetlenia 12V LED i tradycyjne dla SterBox’a

Autor: Daniel Mrazek


Jest to sciemniacz na 12v, Ledy (lub inne zarówki na 12v)  zasilane sa z tego samego źródła zasilania co ściemniacz.

Jako, ze teraz w mieszkaniu mam głównie Ledy i żarówki ledowe (prawie wszystkie na 12v-docelowo maja być wszystkie) to zdecydowałem się na te sciemniacze. Cenowo wychodzi to korzystniej niż jednokanalaowy sciemniacz na 230v .

 

Każdy kanal sterowany jest trzema (albo czterema) komendami.

Jasność i Krok. Krok ustawiamy z jaka szybkością ma się rozjasniac/ sciemniac, Natomiast Jasność- do jakiego poziomu rozjasniamy/ściemniamy.

I tak:

Krok mamy na zmiane ponieważ działa w dwie strony rozjasnia i sciemnia z ta sama predkościa, (Na jednym kanale mam to rozpisane na 2 komendy, i wtedy mam Krok nie na zmiane tylko tez tak jak jasność na 0>1 i 1>0 ponieważ predkosc rozjaśniania mam np. szybsza niż predkosc ściemniania.)

Natomiast Jasnośc jest:

0>1 – komenda do jakiego poziomu ma się rozjasnic, ( tu różnie, najczęściej 100%, ale na niektórych kanalach mam kilka komend – i tak np. w dzień rozjasnia na 100%, w nocy na 40%.

1>0 komenda do którego poziomu się sciemnia ( z reguly do 0 )

Steruje tym przyciskami zwiernymi/ lub czujkami od alarmu – później decoder ( z 2 wejść robi mi 3 wyjścia – brak miejsca w sterboxie 😉 ) i przyrzutnik T, a na niektórych kanalach przerzutniki monostabilne bo czujki wlaczaja swiatlo na określony czas.

Pobierz załącznik: ESEA_SCL-3P_02.2011.pdf