PWM i Sterbox

Co to jest?

Jeden z cyfrowych sposobów na uzyskanie regulacji przypominającej analogową. generuje się przebieg prostokątny o zmiennym wypełnieniu. Szczegóły przeczytasz w Wikipedii. Ogólnie dzięki temu uzyskasz ściemnianie światła, regulację obrotu silników, regulację mocy grzałek itd.

PWM w Sterboxie.

W module RaT16 znajdują się 4 wyjścia które można ustawić do pracy z modulacją PWM.
Ustawień dokonuje się poprzez przeglądarkę na stronie Moduły rozszerzeń.
Prąd wyjściowy portu - maksymalnie 150mA. Jeśli odbiornik ma większy prąd można np. zastosować wzmacniacz do LED.

Tu znajdziesz rysunek tłumaczący ustawienia.
Tabela 1. Umiejscowienie fizyczne wyjść PWM w module RaT16 i umiejscowienie w makroceli Porty analogowe RaT16. (Instrukcja RaT16).

Przykłady podłączeń do portu PWM Sterboxa.

Najprostsze.


Bezpośrednio możemy podłączyć tylko odbiorniki które nie pobierają więcej niż 150mA (dla zasilania 12V to moc 1,8W). Np. diodę LED lub w przypadku diod LED mocy np 3 w szereg. Wtedy sprawność energetyczna takiego zestawu jest do przyjęcia.Ich prąd musi zostać ograniczony. Sama dioda gdy podłączymy ją do napięcia wyższego od jej napięcia przewodzenia, bez ogranicznika prądu, ulegnie zniszczeniu. Podłączamy w szereg rezystor. Obliczenie wartości rezystora -  ze wzoru Ohma:
R=UZAS – (ULED*3) / ILED
Czyli mając diodę białą (np. typ HL-AM-2835H489W-S1-08L-HR3) która ma napięcie ULED=3,4V i prąd ILED=60mA , UZAS 12V, dajemy rezystor 30Ω. Moc rezystora to P=(UZAS – ULED*3) * ILED
W katalogach ULED oznaczane jest jako Uf lub Vf, ILED=If
Tabela 2. Najprostsze podłączenie - zestaw trzech LED połączonych szeregowo.

Przykład podłączenia taśm LED za pomocą modułu RaEZN2 lub "wzmacniaczy LED".


Wejścia podłączamy do wyjść RaT16 ustawionych jako wyjścia analogowe PWM. Do wyjścia można podłączyć np. taśmę LED pobierającą dużo prądu. Zasilacz musi być dopasowany do taśmy pod względem wydajności prądowej. Prąd pojedynczego kanału 4A.
Tabela 3. Użycie modułu RaEZN2. Instrukcja RaEZN2. W ten sam sposób używamy tzw "wzmacniaczy LED" UWAGA: zdecydowanie korzystniej użyć wielu "wzmacniaczy LED", niż pojedynczego na większy prąd. A to dlatego że przesyłanie dużego prądu ścieżkami taśm ledowych powoduje na nich duży spadek napięcia. Ostatnie LEDy będą świeciły słabiej, nie mówiąc o tym że istnieje niebezpieczeństwo spalenia tych ścieżek.

Silnik (turbina), zasilacz do LED z wejściem PWM.

Jak i inne urządzenia posiadające wejścia opisane PWM, 0-10V itp. Cechą wspólną jest ich zasilanie z sieci energetycznej.
Podłączenie jest maksymalnie proste. Po prawej stronie fragment schematu urządzenia.
Modyfikacja - dodano rezystor 1kΩ. Próbujmy najpierw schemat powyższy.
Przykład szczególny, wejście jest dostosowane bardziej do potencjometru, niż do sygnału PWM. Z tego powodu konieczne jest użycie dodatkowego tranzystora (można u nas zamówić płytkę z takowym). Po prawej stronie wyjaśnienie dlaczego LEdy nie rozjaśniają sie płynnie..
Tabela 4. Podłączenia urządzeń które deklarują jako sygnał wejściowy - sygnał PWM.
W każdym wypadku w przypadku problemów należy zwrócić się do osób posiadających wiedzę i kwalifikacje. Szczególnie prace przy napięciach z zakresu energetyki: 230/400V muszą prowadzić osoby posiadające uprawnienia.